Vítejme v Reddingu

Vítejme v Reddingu

 

Díky mému manželovi, který se rozhodl studovat biblickou školu, jsme se toto léto přestěhovali z Prahy do Reddingu v Kalifornii. Jak už se to v životě stává, věci nešly úplně tak hladce, jak jsme si to představovali (nebo alespoň já). Nestíhali jsme se stěhováním, dcerka do poslední chvíle nebyla přijata na americkou školu a přímo v Reddingu, kam jsme se měli stěhovat, shořelo díky velkému požáru „Carr fire“ kolem tisíce domů a v době, kdy jsme tam jeli, požár stále nebyl uhašen.

Bydlení v Reddingu

Celou dobu jsme plánovali, že si bydlení najdeme až na místě, protože dlouhodobé bydlení se mi dopředu nepodařilo zarezervovat. Na první týden jsme proto měli pronajatý pokoj přes Airbnb. Díky požáru se ale vše zkomplikovalo. Všichni, kteří zjistili, že hledáme dlouhodobé ubytování, se na nás jen lítostivě podívali a popřáli nám v této složité situaci hodně štěstí. Kromě rodin, které přišly o svůj domov, hledali ubytování také studenti přijíždějící ze všech koutů světa. Jako zázrakem jsme do jednoho týdne našli pěkný domek, který se na rok až dva stane naším domovem.Vítejme v Reddingu

Nevím, jestli je to zvykem v celé Americe, ale když jsme hledali podnájem, všechny byty a domečky byly zcela bez nábytku (byla tam jen lednice, myčka a občas pračka se sušičkou). Všechen nábytek jsme si museli pořídit sami buďto ve Walmartu nebo v Ikee, která byla naštěstí jen 3 hodiny autem.

Komplikace s požáry

Víceméně jsme už po dvou týdnech v domečku zabydlení a musím říct, že se mi v Reddingu líbí. Prostředí je příjemné, lidé usměvavější a milejší než v Česku, a když zrovna není kouřová clona z dalších požárů, které jsou nad Reddingem (díky kterým musíme občas nosit roušky, protože vzduch je opravdu špatný a špinavý a domů jsme koupili čističku vzduchu, aby se tam dalo lépe dýchat), tak je tady krásný výhled na hory (které doufám nelehnou popelem).

Vítejme v Reddingu
Začínající kouř z požáru „Delta“

Je smutné, čím si teď tolik rodin, kterým shořel dům, zde prochází. Požár „Carr fire“ je tady pořád hlavním tématem. Přes 30 000 lidí díky němu bylo evakuováno a nevědělo, zda jejich dům přežije nebo ne. Ti šťastnější se mohli vrátit domů. Spousta lidí je vděčná hasičům za zastavení požáru „Carr fire“, a proto jsou v Reddingu téměř na každém rohu k vidění děkovné cedule a vzkazy všem hasičům a bojovníkům s ohněm. Lidé je dávají před své domy, píší na svá auta a poděkování jsou i u obchoďáků, benzínek nebo u cest.

Ať už špatné či dobré konce slýchám jak od nových známých, tak například v obchodech, kde si je lidé vypráví mezi sebou. Situaci ještě komplikuje fakt, že poblíž hoří dva nové požáry, díky kterým kromě smradu a kouře visí ve vzduchu i obavy z toho, co bude dál. Zda se oheň ještě více rozšíří, nebo uhasí. To se ale dozvíme až za pár dní…

5 thoughts on “Vítejme v Reddingu

  1. Naše milá rodinko,moc vám fandíme,i když valíme bulvy,co se tam kolem vás děje a jaký začátek jste tam měli. Požáry v takovém rozsahu známe jen z televize. Přejeme vám rodinko ,ať vás štěstí provází i v dalších měsících a máte spoustu přátelských lidí kolem sebe. Buďte zdrávi a mějte se rádi. My vás máme stále. Pa pa

    1. Ahoj Tanio, jsi hodná, že nám to přeješ 🙂 Anet se také stýská, pokud vím, má pro tebe rozepsaný email 🙂 Měj se hezky.

  2. Dobrý den. Zdravím, chtěla bych se zeptat dá se tam sehnat práce a ubytování nebo nějaký kontakt na někoho? Jsem sama s dítětem a ráda bych si splnila sen. DĚKUJI MOC ZA odpověď.. Míša 🙂

    1. Zdravím Míšo, hodně záleží na tom, co v US budete chtít dělat (pracovat, studovat nebo delší dovolená?). Podle toho bude potřeba zařídit si vízum (https://www.viza-usa.cz/viza-do-usa.html) nebo si zažádat o cestovní povolení ESTA, na které však v US můžete být max do 90 dnů, pokud vím. Jestli zde chcete pracovat, budete potřebovat pracovní povolení, což je celkem složité, protože by Vás musel někdo chtít už předem a vysvětlovat na ambasádě, proč najal Vás, a ne nějakého Američana. Dalším způsobem jak se dostat legálně do USA, a moci tam pracovat, je zúčastnit se a vyhrát slosování o Zelenou kartu, které je jedenkrát ročně. My osobně jsme zde na studentské vízum, což nám povoluje zde studovat, ale ne pracovat. Několik let jsme šetřili, abychom tady vyžili i bez práce. Ubytování se sehnat dá, ceny jsou tady podobné u nás těm pražským (nevím ale, jak na ostatních místech USA).Kontakty bohužel nemám, ale můžete zkusit nějaké cestovatelské skupiny na facebooku, tam se třeba někdo najde, kdo by Vám konkrétně pomohl či poradil 🙂 Přeji hodně štěstí!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *