
Už druhým rokem chodíme do církve Bethel Church v Kalifornii, kde můj manžel studuje biblickou školu. Stejně jako v ostatních zemích, i tady v Kalifornii máme nějaká protikoronová opatření viz můj předchozí článek. Jak to teď v Bethel Church probíhá, když je zákaz setkávání se a lidé by neměli zbytečně vycházet z domu?
Sociální sítě to jistí
Nejspíše jste si všimli, že spousta církví, které respektují nařízení vlády a přestaly se scházet, začaly vysílat své bohoslužby online přes Facebook nebo další sociální sítě. Přesně to se děje také tady.
Lidé mohou sledovat online přenos kázání a chval přes Bethel.tv nebo YouTube. V církvi se sejde jen minimální počet lidí, aby se natáčení a nahrávání mohlo uskutečnit. I pro děti služebníci dětské služby natáčejí krátká poutavá videa s biblickým tématem.
Samozřejmě je to doma jiné, než v obří místnosti plné lidí, kteří společně chválí a děti mají v dětské službě. Doma jsme více rozptylováni okolními věcmi (hlavně dětmi), ale i přes to si na církev dokážeme najít čas.
Biblická škola pokračuje v online formě, a hojně se využívá aplikace Zoom, se kterou se teď všude jakoby roztrhl pytel. Ještě tři týdny zpátky jsme nevěděli, že nějaký Zoom existuje. Teď ho používáme několikrát denně.
Online služba – jde to?
Bethel Church je velká církev se všemi různými službami, pracovníky, dobrovolníky a studenty. Pořádají se zde desítky konferencí ročně. Za normálních okolností se sem sjíždějí lidé z celého světa. Co ale dělat, když lidé nemohou na konferenci? – Konference musí za nimi!
Už teď se změnily plány několika větších akcí, a namísto fyzické účasti na konferenci se lidé připojí online z pohodlí domovů. Je fajn, že se všechny akce „neodpískaly“, ale hledají se nové způsoby, jak vzdělávat, vyučovat a povzbuzovat lidi i bez možnosti osobního kontaktu.
Odpověď Bethel Church na koronavir
Vedení církve se vyjádřilo jasně. Chtějí respektovat doporučení a nařízení vlády, ale zároveň nepodléhat strachu a pomáhat lidem, kde se dá. Chtějí být nositeli Božího pokoje a šířit hodnoty Božího království i v této situaci.
Vytvořily se týmy lidí, kteří obvolávají starší členy sboru a nabízejí jim pomoc např. s nákupy. Další tým lidí je připraven pomoci těm, kteří přišli o práci a nemohou si dovolit potřebné jídlo. Jiný tým se zase modlí přes Skype za ty, kteří onemocněli koronavirem atd. Mimochodem – lidé bývají skutečně uzdravováni – i z nakažení koronavirem.
Poté, co se zrušily všechny misijní výjezdy, se některé přece jen uskutečnily – a to bez cestování. Tak například můj manžel mluvil přes Zoom s různými podnikateli z Guatemaly. Spolu s ostatními členy týmu je povzbuzoval, prorokoval jim a modlil se za jejich potřeby. Bylo krásné sledovat, jak se atmosféra u nich doma uvolňuje, a jak byli na konci hovoru povzbuzení a usměvaví. Bůh jedná i na dálku.
A co dělám já? Jsem členem týmu Healing rooms – modlím se přes Skype za nemocné, kteří mohou volat každý den od 9 rána do 4 odpoledne. Dva týdny jsem se tomu úspěšně vyhýbala, protože při pomyšlení, že se budu sama v angličtině bavit s člověkem kterého neznám, mi nebylo úplně příjemně. Dneska jsem ale konečně vyšla ze své „komfortní zóny“ a znovu jsem se přesvědčila, že Bůh jedná i na dálku.