Měsíční dovolená v Mexiku v době koronavirové – protikovidová opatření

Baja California

Protože jsme v Americe na studentská víza, museli jsme jako každý rok opustit o letních prázdninách území USA. Původně jsme chtěli letět do ČR, a po dvou letech vidět rodinu a přátele. Díky kovidu se ale naše plány změnily a my se rozhodli vycestovat do oblíbené turistické mexické destinace, města Cabo San Lucas.

Silniční ani vodní přeprava přes hranice z USA do Mexika nebyla kvůli protikovidovým opatřením možná, takže jsme zvolili přepravu leteckou. Při vstupu na letiště nám měřili teplotu, a v průběhu letu jsme museli vyplňovat několik formulářů ohledně našeho zdravotního stavu a cílové destinace. Po celou dobu jsme také museli mít nasazené roušky.

Antibakteriální podložka na nohy

Překvapilo mě, jak Mexičané dodržují nošení roušek. Na to nejsem z Ameriky zvyklá. A nejen to. Hodně z nich mělo kromě klasických roušek také ochranný štít na obličej, což jsem viděla prvně. Při vstupu do každého obchodu, obchodního domu, restaurace, úřední budovy atd. se musí použít antibakteriální gel na ruce, projít antibakteriální podložkou na nohy (pozor ať nezakopnete!) a mnohdy je vám změřena i teplota.

Přemýšlím, proč musejí používat i antibakteriální podložku na nohy? Pokud vás něco napadá, napište mi to do komentářů. Nemůžu to pustit z hlavy 😀

Po celou dobu mimo domov by se také měla nosit rouška. Mexičané to většinou dodržovali. Mnoho amerických turistů ale roušku ve městě nenosilo, a pokud nechtěli vejít do obchodního domu nebo jiné budovy, tak to nikdo neřešil.

Hurá na pláž

Město Cabo San Lucas a jeho okolí je oblíbené hlavně díky krásným plážím a skalním útvarům. Vedení města proto rozhodlo, že na letní prázdniny opatření zvolní a pláže pro veřejnost znovu otevřou. Aby to ale moc nepřeháněli, jsou otevřeny jen na 30% kapacity a otevírací doba je od 10 – 18 hodin.

Cabo San Lucas

Kromě klasických sekuriťáků, kteří hlídají počty návštěvníků, stojí u vchodu na pláže i ozbrojení vojáci se samopaly. Při pohledu na ně vás opouští chuť dohadovat se a vysvětlovat, že chcete na pláži zůstat i na západ slunce, protože si chcete užít romantický večer se svou polovičkou.

Pravidla při nakupování

V průběhu pobytu jsme zjistili, že různé obchody kromě výše uvedených opatření mají i svá vlastní pravidla. Do některých obchodů mohl jít například jen jeden člen rodiny a ostatní museli čekat v autě, nebo nejlépe doma. Do jiných zase nepouštěli děti nebo těhotné ženy.

My nakupovali nejčastěji ve Walmartu. První dva týdny pobytu nebyl problém jít na nákup s celou rodinou (včetně dětí). Děti ale musely sedět ve vozíku a nesměly z něj vylézat (kromě Anetky, ta už ve vozíku být nemusela :D).

Na konci července se ale opatření začala znovu zpřísňovat a do Walmartu pouštěli pouze jednoho člena rodiny. Ostatní museli čekat u východu, nebo ještě lépe – doma. Dva dny před naším odjezdem měli zákaz vstupu do Walmartu i důchodci a těhotné ženy. Prostě je nepustili dovnitř, a čus.

Jak to bude dál?

Pevně doufám, že koronavir brzy zmizí, žádní další lidé na něj umírat nebudou, lidé se zase budou moci navštěvovat v nemocnicích a setkávat se, budou se moci vrátit na svá pracoviště, ekonomiky států se začnou stabilizovat a podniky prosperovat. Vím, jsem optimista 🙂

Novinka! Pokud chcete, aby Vám upozornění na další článek přišlo automaticky na e-mail, přihlašte se v pravé nebo dolní části blogu do modrého okénka k odběru nových příspěvků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *