Naše Vánoce v Americe

Vanoce v USA

„It’s the Most Wonderful Time of the Year“ mi zní v hlavě už od konce listopadu, kdy zbytky Helloweenské výzdoby a nafukovací krocany v nadživotní velikosti nahradili Američané výzdobou vánoční. Nejedná se však o decentní výzdobu oken, jak jsme zvyklí u nás v Česku. Jsou to nápadité a někdy kýčové výzdoby celého domu, zahrady, stromů před domem nebo i aut, která jezdí s parohy a červeným nosem!

Vanoce v USA

Americké Vánoce

I když se mi stýská po českých svátečních snídaních, kdy jsme jedli vánočku s máslem a kakaem (vánočka bez rozinek k sehnání snad jen v Kauflandu), americké Vánoce mají také něco do sebe. Všude slyšíte vánoční písně (o narození Ježíše, o Santu Clausovi nebo jeho létajících sobech, o kouzlu Vánoc atd.). V rádiu vás vybízejí, abyste si na Štědrý den „adoptovali“ osamoceného důchodce nebo koupili dárek sirotkům. V obchoďácích se děti můžou (samozřejmě za peníze) vyfotit s „opravdovým“ Santou a jeho pomocníky skřítky. Téměř všude jsou k vidění nazdobené vánoční stromečky a ozdoby na něj, které si v ČR jen těžko můžeme představit (například modrého slona, Tardis od Dr. Who nebo Disney postavičky).

Narozdíl od Čechů, kteří mají štědrovečerní večeři i rozdávání dárečků 24. večer, Američané si dárečky rozbalují 25. ráno, protože Santa jim je pod stromeček nosí v noci. Menší dárky dává do punčoch, které se zavěsí nad krbem nebo jiném viditelném místě. Za odměnu si Santa vezme sušenky a mléko, které jsou pro něj připraveny. Štědrovečerní večeři mají Američané buď 24. nebo 25., kdy jedí stejné nebo podobné jídlo, jako na Díkuvzdání. Jedí pečeného krocana, šunku, nádivku, bramborovou kaši, sladké omáčky, fazolové lusky, dýňový a jablečný koláč nebo vánoční puding atd. Samozřejmě to ve všech domácnostech nevypadá stejně, v každé rodině se vánoční zvyklosti mohou lišit, stejně jako v Česku.

Naše Vánoce

Vanoce v USAI když jsme momentálně v Kalifornii, Vánoce budeme mít české. Nedokážu si představit Štědrý den bez bramborového salátu, smažených řízků a ryb, českých koled a štědrovečerní pohádky. Tradice jako jsou lití olova, házení střevíce nebo krájení jablíčka nepraktikujeme, ale vytvořili jsme si doma tradici vlastní. Před tím než se začnou rozdávat dárečky, každý člen rodiny zazpívá, zahraje nebo předvede vánoční číslo, které si nachystal. Většinou je to příjemná nebo vtipná podívaná, na kterou se připravujeme už několik týdnů před Vánoci. Můžete to také doma vyzkoušet. Šťastné a Veselé!

Vanoce v USA

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *